Ekogala

Strona główna Aktualności Zdrowo i ekologicznie na Podkarpaciu

Aktualności

Zdrowo i ekologicznie na Podkarpaciu

16.12.2022

Otwarcie Targów
Otwarcie Targów

Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy prezentuje swoje wyroby i produkty w trakcie odbywających się już po raz XVI na Podkarpaciu, Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości Ekogala. Targi uroczyście otworzył marszałek Władysław Ortyl.

 

Tegoroczna edycja Ekogali odbywa się w Hali na Podpromiu w Rzeszowie. Targi obfitują w wiele atrakcji, w tym: konkursy, pokazy, seminaria, wykłady, a nawet mini-recital „Na świąteczną nutę”, w wykonaniu rzeszowskich przedszkolaków.

 

Udział w uroczystym otwarciu Targów wzięli między innymi: Piotr Pilch – wicemarszałek województwa, Jerzy Borcz - przewodniczący sejmiku i dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie, Jerzy Cypryś - wiceprzewodniczący sejmiku, Radosław Wiatr – wicewojewoda podkarpacki, Małgorzata Gośniowska-Kola - zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Krystyna Wróblewska - dyrektor PZPW w Rzeszowie oraz Radni Województwa Podkarpackiego.

 

Marszałek Władysław Ortyl, podczas uroczystego otwarcia zwracał uwagę, jak ważne jest to przedsięwzięcie z punktu widzenia nawiązywania kontaktów i współpracy:

 

Ekogala to forum wymiany wiedzy i doświadczeń. To miejsce rozmów, spotkań z klientem i zawierania umów. Targi organizowane są już po raz XVI i na trwałe wpisały się w kalendarz  imprez targowo-wystawienniczych dotyczących rolnictwa ekologicznego. Stały się przy tym doskonałym miejscem do nawiązywania kontaktów handlowych pomiędzy wytwórcami a dystrybutorami żywności i produktów ekologicznych – mówił.

 

Wokół Ekogali koncentruje się praca wielu środowisk, ściśle związanych z rolnictwem ekologicznym, począwszy od rolników gospodarujących metodami ekologicznymi, przetwórców, jak też podmiotów zainteresowanych promocją i dystrybucją żywności ekologicznej. Marszałek podkreślał też udział województwa w organizacji Ekogali:

 

Targi są ważnym wydarzeniem z punktu widzenia województwa jak i samych rolników, producentów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych i edukacyjnych, dlatego samorząd województwa od lat wspiera obszar rolnictwa ekologicznego. Targi organizowane są przez Samorząd Województwa Podkarpackiego od 2007 roku, a w tym roku mamy ich już szesnastą edycję. Niewątpliwie należą one do największych tego typu wydarzeń w Polsce – dodał marszałek.

 

XVI Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości Ekogala uważam za otwarte – tymi słowami marszałek Ortyl zakończył swoje wystąpienie, po czym zwiedził stoiska wystawców.

 

 

Województwo podkarpackie może poszczycić się siecią dynamicznie rozwijających się gospodarstw ekologicznych. Z uwagi na przenikające się przez wieki kultury różnych narodowości, nasz region stał się źródłem różnorodnych tradycji i zwyczajów kulinarnych. System ochrony i promocji wyrobów regionalnych i tradycyjnych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i realizację założeń II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Przyczynia się on do zróżnicowania zatrudnienia na obszarach wiejskich tworząc na wsi pozarolnicze źródła utrzymania oraz zwiększa dochody producentów rolnych.

 

Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku i dyrektor oddziału KOWR w Rzeszowie podkreślał, że nasz region słynie z produkcji ekologicznej:

 

Jest tu bardzo wielu wystawców, którzy chcą zaprezentować swoje produkty. Podkarpackie słynie z tego, że mamy najwięcej zarejestrowanych produktów na liście Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest ich dwieście pięćdziesiąt dwa, z czego dwa produkty są bardzo znane i są zarejestrowane w Unii Europejskiej, są to - Podkarpacki Miód Spadziowy oraz fasola wrzawska. Nasz region stawia na rolnictwo i potrawy ekologiczne, tradycyjne i regionalne – mówił Jerzy Borcz.

 

Na Ekogali nie mogło zabraknąć atrakcji kierowanych do odwiedzających Targi. Wśród nich znalazł się chociażby XVI Europejski Konkurs Kulinarny, w którym udział biorą polskie i zagraniczne szkoły gastronomiczne. Odbyły się także seminaria edukacyjne dla dzieci i młodzieży, których tematyka była związana z ekologią. Swoją konferencję na temat apiterapi oraz wpływu produktów pszczelich na zdrowie pod nazwą „Zielony Parasol”, mieli również pszczelarze, leśnicy i ekolodzy. Nie mogło zabraknąć też występów artystycznych, jak mini-recital „Na świąteczną nutę”, w wykonaniu dzieci z Przedszkola Publicznego nr 22 w Rzeszowie i Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.

 

Wicemarszałek Piotr Pilch zaznaczył, że Podkarpackie szczyci się wyrobami ekologicznymi:

 

Bierzemy udział w jednych z największych w Polsce targów żywności ekologicznej. Jest tu ponad stu wystawców z Polski i z krajów europejskich. Jak zawsze przy tej okazji chcemy promować to, co mamy w naszym województwie najlepsze, to czym się szczycimy i, co mamy dobrego do zaoferowania dla całej Polski. Wystawiają się tu podkarpaccy producenci ekologiczni, promują swoje produkty i wyroby, a są one naturalne i posiadają certyfikaty jakości – mówił wicemarszałek.

 

Ekogala na trwałe wpisała się w kalendarz imprez targowo-wystawienniczych dedykowanych rolnictwu ekologicznemu. Jest doskonałym miejscem do nawiązywania kontaktów handlowych pomiędzy wytwórcami i dystrybutorami żywności oraz produktów ekologicznych. To także świetna okazja do zapoznania się z nowymi trendami i technologiami w branży, czy wreszcie szansa na wymianę doświadczeń.

 

Targi są finansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Drugiego dnia, w sobotę, 17 grudnia na uczestników Ekogali będą czekały kolejne atrakcje, jak pokazy live cooking „Vip-y gotują”, a na wyspie tematycznej zorganizowane zostaną pokazy przygotowania dań regionalnych i tradycyjnych oraz degustacje.


Powrót